T&F Trophies

SVHC Ladies Trophy
Best age-graded track performance by any female SVHC member at the
Scottish Masters Outdoor Track and Field Championships.
1998 Pat MacKinnon 2008 Fiona Matheson
1999 Esther Linaker 2009 Sandra Branney
2000 Esther Linaker 2010 Fiona Matheson
2001 Esther Linaker 2011 Laura Mahady
2002 Esther Linaker 2012 Fiona Matheson
2003 Esther Linaker 2013 Fiona Matheson
2004 Esther Linaker 2014 Hilary McGrath
2005 Esther Linaker 2015 Hilary McGrath
2006 Esther Linaker 2016 Laura Mahady
2007 Susan Finch 2017 Fiona Matheson
Century Cup (Female)
Best age-graded field performance by any female SVHC member at the
Scottish Masters Outdoor Track and Field Championships.
1999 Sylvia Wood 2009 Joyce Rammell
2000 Sylvia Wood 2010 Fiona Davidson
2001 Betty Steedman 2011 Lorna Rogers
2002 Betty Steedman 2012 Janet Lyon
2003 Betty Steedman 2013 Joyce Rammell
2004 Susan Freebairn 2014 Fiona Davidson
2005 Celia Peerless 2015 Fiona Davidson
2006 Janet Lyon 2016 Fiona Davidson
2007 Joyce Rammell 2017 Fiona Davidson
2008 Janet Lyon
Silver Jubilee Trophy
Best age-graded track performance by any male SVHC member at the
Scottish Masters Outdoor Track and Field Championships.
1996 John Steede 2008 Robert Stevenson
1997 John Steede 2009 Robert Stevenson
1998 Brian McKay 2010 Robert Stevenson
1999 Alastair Dunlop 2011 Robert Stevenson
2000 John Steede 2012 Alastair Dunlop
2001 Alastair Dunlop 2013 John Thomson
2002 Robert Stevenson 2014 John Thomson
2003 Robert Stevenson 2015 Ronnie Hunter
2004 Robert Stevenson 2016 Kerry-Liam Wilson
2005 Alastair Dunlop 2017 Ronnie Hunter
2006 Alastair Dunlop
2007 Robert Stevenson
Century Cup (Male)
Best age-graded field performance by any male SVHC member at the
Scottish Masters Outdoor Track and Field Championships.
1999 Bill Gentleman 2009 Robert Stevenson
2000 Eamon Fitzgerald 2010 Robert Stevenson
2001 Robert Stevenson 2011 Robert Stevenson
2002 Robert Stevenson 2012 Robert Stevenson
2003 Bill Gentleman 2013 Bob Masson
2004 Bill Gentleman 2014 Ken Moncrieff
2005 Mike Clerihew 2015 James MacGregor
2006 Mike Clerihew 2016 Robert Stevenson
2007 John Scott 2017 Robert Stevenson
2008 Robert Stevenson
The Steedman Shield
The club with the highest overall points total (all competitors) at the
Scottish Masters Track and Field Championships.
(Scoring:  1st – 4 points, 2nd – 3 points, 3rd – 2 points and 1 point for any other place)
1999 Pitreavie AAC 2009 Aberdeen AAC
2000 Aberdeen AAC 2010 Aberdeen AAC
2001 Aberdeen AAC 2011 Aberdeen AAC
2002 Pitreavie AAC 2012 Aberdeen AAC
2003 Aberdeen AAC 2013 Aberdeen AAC
2004 Aberdeen AAC 2014 Aberdeen AAC
2005 Aberdeen AAC 2015 Aberdeen AAC
2006 Aberdeen AAC 2016 Aberdeen AAC
2007 Aberdeen AAC 2017 Aberdeen AAC
2008 Aberdeen AAC
The Andy Coogan Trophy
Best age-graded performance (Indoor or Outdoor) in the 800m by any male
SVHC member during the year.
2004 Alastair Dunlop 2014 John Thomson
2005 Alastair Dunlop 2015 Alastair Dunlop
2006 Alastair Dunlop 2016 Alastair Dunlop
2007 Alastair Dunlop 2017 Alastair Dunlop
2008 Alastair Dunlop
2009 Alastair Dunlop
2010 Alex  Bryce
2011 Alastair Dunlop
2012 Alastair Dunlop
2013 Stephen Allen
The Jack Gelder Trophy
Best discipline average points score in a combined events competition
(run/jump/throw) by any SVHC member during the year.
(e.g. 3000 points in a pentathlon would equate to a discipline average score of 600 points)
(No individual will be awarded this trophy for more than two consecutive years.  He/she will be
eligible again after a one year gap)
2003 John Ross 2013 Ken Moncrieff
2004 John Ross 2014 Tom Leeson
2005 Bob Masson 2015 Derek Glasgow
2006 Jim Sloan 2016 No qualifier
2007 John Ross 2017  Bill Lonsdale
2008 John Ross
2009 Bob Masson
2010 Ken Moncrieff
2011 Ken Lyon
2012 John Ross
The Steedman Medal
Best age-graded performance by a Scottish Master athlete in the Scottish
Masters Indoor Heptathlon Championship.
2003 John Martindale 2012 Colin Christie
2004 Julian Kennedy 2013 TBA
2005 Ken Pokorneicki 2014 Tom Leeson
2006 Allan Leiper 2015 Ron Todd
2007 Julian Kennedy 2016 Tim Hely
2008 Julian Kennedy 2017 Derek Glasgow
2009 Tom Leeson
2010 Ken Moncrieff
2011 Ken Lyon
The Andy Forbes Memorial Trophy
Winner of the Scottish Veteran Harriers Club 10,000m Championship
(Held immediately prior to the club AGM)
1993 Andy McLinden 2007 Robert Rogerson
1994 Brian Kirkwood 2008 Ian Johnston
1995 Brian Kirkwood 2009 Ian Johnston
1996 Brian Kirkwood 2010 Ian Johnston
1997 Brian Kirkwood 2011 Robert Gilroy
1998 Brian Kirkwood 2012 Robert Gilroy
1999 Brian Kirkwood 2013 Robert Gilroy
2000 Brian Kirkwood 2014 Robert Gilroy
2001 Brian Kirkwood 2015 Robert Gilroy
2002 Brian Kirkwood 2016 Jozsef Farkas
2003 Brian Kirkwood 2017 Ian Johnston
2004 Brian Kirkwood
2005 Brian Kirkwood
2006 Alastair Dunlop
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s